Haki i kotwice bezzadziorowe stają się nieodłącznym elementem techniki złów i wypuść.
 
 
Wielu wędkarzy nadal nie chce przekonać się do używania haków lub kotwic bezzadziorowych podczas łowienia ryb. Wielu wędkarzy niestety uważa, że używanie haków i kotwic bezzadziorowych powoduje, że więcej ryb spina się podczas holu. Jest to całkowita nieprawda. Wielu wędkarzy, którzy stosują od dawna haki i kotwice bezzadziorowe nie zauważa różnicy w spinaniu się ryb podczas holu w stosunku do stosowania haków i kotwic z zadziorami. Ryby tak samo spinają się z haków bez zadziorów, jak i z haków z zadziorami. Zadziory nie mają znaczącego wpływu na utrzymanie ryby podczas holu na haku, czy kotwicy. Warto się do tego przekonać samemu i zacząć stosować haki, czy kotwice bezzadziorowe. Na pewno te osoby, które spróbują używać takich haków, szybko zmienią zdanie i sami zauważą, że nie ma to wpływu na ilość spiętych ryb podczas holu. Jeżeli wędkarz wypuszcza złowione przez siebie ryby, powinien zacząć stosować haki i kotwice bezzadziorowe. Ułatwi to zdecydowanie wyhaczenie wyholowanej ryby i na pewno nie spowoduje tak dyżych ran u ryby, jak podczas stosowania haków, czy kotwic z zadziorami.
 
Na coraz większej ilości polskich łowisk wprowadza się obowiązek łowienia na haki i kotwice bezzadziorowe. Na niektórych polskich łowiskach nawet wprowadzono obowiązek stosowania w przynętach pojedynczego haka lub pojedynczej kotwicy bezzadziorowej. Obowiązek stosowania haków i kotwic bezzadziorowych jest wprowadzany najczęściej na rzekach górskich, na odcinkach "NO KILL", gdzie jest obowiązek wypuszczania wszystkich złowionych pstrągów potokowych oraz lipieni.
 
Coraz więcej producentów oferuje w swoim asortymencie haki i kotwice bezzadziorowe. Warto więc wymieniać w swoich przynętach haki i kotwice na właśnie te bezzadziorowe. Jeżeli ktoś ma trudność w zakupieniu haków i kotwic bezzadziorowych, może bez problemu zagnieść zadziory w kotwicy, czy haku za pomocą zwykłych szczypiec, czy kombinerek.
 
Przynęty z hakami i kotwicami bez zadziorów.
 
bez-zadzior-w-a
 
bez-zadzior-w-c
 
Łatwy sposób zagięcia zadziora w hakach lub kotwicach. Zwykłymi szczupcami bez problemu zagnieciemy zadzior.
 
bez-zadzior-w-d
 
bez-zadzior-w-e
 
Wyholowaną rybę dużo łatwiej wyhaczyć z przynęty, która nie ma zadziorów.
 
salmo-a
 
salmo-potoka
 
salmo-potok-b
 
Tekst i zdjęcia: Sebastian "rognis_oko" Kalkowski